Trądzik różowaty

Jednym z najstarszych udokumentowanych obrazów pacjenta z trądzikiem różowatym jest słynny obraz Domenico Ghirlandoio „Starzec i chłopiec” 1480, którego oryginał znajduje się obecnie w Paryżu w muzeum sztuki Luwr.

Co to jest trądzik różowaty:

Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry twarzy, której towarzyszą teleangiekatazje, czyli rozszerzone drobne naczynia skórne oraz rumień. Zmiany te mogą nasilać się pod wpływem bodźców zewnętrznych takich jak wysoka temperatura, gorące lub ostre posiłki czy nawet alkohol. Dodatkowym objawem mogą być również występujące grudki i krostki o różnym nasileniu. W ciężkich przypadkach może dojść do przerostu tkanki łącznej i gruczołów łojowych o charakterze Rhinophyma, które zostały uwidocznione na obrazie Domenico Ghirladoio w postaci zdeformowanego nosa. Trądzik różowaty jest częstym schorzeniem występującym u dorosłych. Ryzyko wystąpienia jest zwiększone u osób o jasnej karnacji, wrażliwej skórze, palących papierosy oraz gdy schorzenie występuje w rodzinie. Na początku zmiany skórne mają charakter nawracający, jednak z biegiem czasu mogą występować przewlekle. Niektórzy pacjenci są z tego powodu stygmatyzowani i niesłusznie osądzani przez otoczenie o nadużywanie alkoholu. Część pacjentów cierpi także na postać oczną trądziku różowatego, często myloną z zapaleniem spojówek.

Trądzik różowaty to jednak nie tylko problem skórny, dowiedziono związku między trądzikiem różowatym a migreną. W badaniach przeprowadzonych na terenie Dani 12,1% pacjentów z trądzikiem różowatym cierpiało na migrenę (16% kobiet i 4% mężczyzn), w populacji ogólnej migrena występowała jedynie w 7,3%. (Egeberg A et al. 2017).

Ważna jest codzienna pielęgnacja skóry w trądziku różowatym:

Skóra u pacjentów z trądzikiem różowatym jest wrażliwa i wymaga szczególnej dbałości. W codziennej pielęgnacji zaleca się unikanie drażniących substancji myjących, płynów na bazie alkoholu, a także słońca. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do pogorszenia objawów, dlatego zaleca się stosowanie filtrów mechanicznych np. kremów przeciwsłonecznych na bazie tlenku cynku, czy dwutlenku tytanu. Twarz należy myć letnią wodą bez nadmiernego pocierania.

Leczenie:

Ważne jest by nie próbować leczyć trądziku różowatego na własną rękę. Na rynku występują kremy dostępne bez recepty np. zawierające glikokortykosteroidy, choć mogą przynieść krótką ulgę po ich odstawieniu bardzo szybko dochodzi do nawrotu choroby znacznie pogarszając schorzenie. Leczenie należy prowadzić pod opieką doświadczonego dermatologa. Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem możliwości terapeutycznych, które mogą w znacznym stopniu złagodzić objawy.

lek. Agnieszka Kuświk-Bartczak, specjalista dermatolog i wenerolog

Zapraszamy do konsultacji dermatologicznych online: https://www.e-medycy.pl/umow-wizyte-online/

Literatura:
Egeberg A et al. (2017) Prevalence and risk of migraine in patients with rosacea: A population-based cohort study. J Am Acad Dermatol 76 :454-458.

e-medycy logo

Dane teleadresowe

  • Internetowe Centrum Medyczne
    ul. Telefoniczna 23H/7
    91-728 Łódź

  • NIP: 6182135423
  • Godziny otwarcia: 24/7
  • Tel.: 601 580 426
  • Tel.: 793 164 564
  • E-mail: kontakt@e-medycy.pl

Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: einkubator.com