Żeby otrzymać zasiłek za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, trzeba dopełnić kilku formalności. Bardzo często, przez błahe błędy, można stracić przysługujące pieniądze. Jednym z częstszych błędów jest podawanie adresu zameldowania, a nie zamieszkania. Co jeszcze warto wiedzieć?
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać zasiłek?
Bardzo istotną kwestią, jest fakt dostarczenia zwolnienia w odpowiednim terminie. Co prawda od kiedy istnieje elektroniczny system wystawiania zwolnień, to informacje o osobie przebywającej na zwolnieniu automatycznie trafiają do ZUS-u i pracodawcy, jednak warto sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Jeśli pojawią się jakieś błędy, lekarz może je szybko poprawić. Nie bez znaczenia jest też adres na zwolnieniu lekarskim, można go łatwo sprawdzić, logując się do aplikacji IPK, gdzie pacjent ma dostęp do wystawionych L4, a także innych danych jak e-recepty, e-skierowania.
Adres na zwolnieniu lekarskim – po co się go podaje?
Warto pamiętać, że ZUS ma prawo do skontrolowania osób przebywającej na zwolnieniu. Dlatego bardzo ważne jest podanie adresu zamieszkania, a nie zameldowania. W przypadku osób, które wynajmują mieszkanie, czy choroba dopadnie ich w czasie delegacji – należy podać adres, pod którym dana osoba będzie przebywać w czasie dochodzenia do zdrowia.
Co jeśli zmienimy adres w czasie zwolnienia?
Może się tak zdarzyć, że osoba przebywająca na zwolnieniu w czasie kurowania się, zmieni adres, pod którym przebywa. Są to sytuacje, gdzie np. ktoś decyduje się na pobyt w rodziny, gdzie będzie miał pomoc czy opiekę. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, w ciągu 3 dni należy poinformować ZUS i pracodawcę. Warto pamiętać, że adres na zwolnieniu lekarskim jest bardzo ważny.
Utrata prawa do zasiłku
Warto też pamiętać, że w czasie zwolnienia nie można podejmować żadnych aktywności, wycieczek rekreacyjnych, podejmować innej pracy. Pracownik, który przebywa na zwolnieniu w zależności od kategorii choroby, może wykonywać tylko te czynności, które zapewnią mu podstawowe funkcje życiowe. Jeśli w czasie kontroli pracownik nie będzie pod wskazanym adresem lub będzie podejmował inne aktywności, nie tylko straci zasiłek, ale może się to też wiązać ze zwolnieniem. Dlatego warto poznać więcej na temat tego co można, a czego nie na zwolnieniu.