Okres letni sprawił, że każdy poczuł trochę wolności i swobody. Szybko zapomnieliśmy o obostrzeniach, dystansie społecznym czy noszeniu masek. Tylko nieliczne, na ogół starsze osoby można w nich spotkać. A nowe sub-warianty Omikronu BA.4 i BA.5 stanowią coraz większe zmartwienie dla naukowców. Czy są kolejne mutacje wirusa SARS COV-2?
Kolejna fala zakażeń
W okresie jesiennym i zimowym ryzyko zachorowania zawsze jest większe. Atakują wtedy wirusy chorób, które znamy od wielu lat, ale nie można także zapominać, o chorobie, która pojawiła się całkiem nie dawno, a mianowicie o SARS COV-2. Naukowców niepokoi fakt, że nowe podwarianty Omikronu są o wiele bardziej zaraźliwe niż poprzednie i ryzyko zachorowania dotyczy także osób zaszczepionych.
Co wiemy o nowych sub-wariantach?
Pierwszy raz warianty BA.4 i BA.5 wykryto w lutym. Pierwsze zakażenia pojawiły się u osób zamieszkujących tereny Afryki Południowej. Sama choroba bardzo często objawami przypomina przeziębienie, jednak naukowcy mówią o dwóch objawach, które mogą wskazywać na zakażenie nowym wariantem wirusa. Niestety dodają także, że sam wirus rozprzestrzenia się szybko, a szczepienie przeciwko COVID nie stanowi ochrony przed tym wariantem.
Nowe przypadki zakażeń
Nowe mutacje Omikronu rozprzestrzeniają się szybko, a Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób ostrzega, że fala zachorowań tymi odmianami dotknie większość już latem. Mutacje tego wariantu już teraz odpowiadają za ok. 35% zakażeń, jakie zostały odnotowane w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych. Z tego co udało się ustalić naukowcom, te warianty charakteryzują się szybkim rozprzestrzenianiem, i zdolnościami do omijania przeciwciał, które wytwarzają się po szczepieniu. Dzięki czemu zachorowania mogą też dotyczyć osób zaszczepionych. Może także dotykać osób, które już przeszły chorobą COVID. Długotrwałe negatywne skutki, jakie zostawia ona w organizmie, ciągle są badane.
Lżejsze objawy
Naukowcy informują, że najprawdopodobniej sama choroba wywołana tymi mutacjami będzie miała lżejsze objawy. Jednak póki co, dodają także, że aby to stwierdzić, jednoznacznie potrzebują więcej czasu na badania. Objawy zakażenia mogą przypominać zwykłe przeziębienie, dlatego jeśli się pojawią, należy zachować czujność i ostrożność. Początkowe objawy nowego wariantu Omikronu utrzymują się ok. 4 dni. Są to objawy takie jak zatkany nos, kichanie, uczucie zmęczenia, ból ciała, bóle głowy, kaszel. Nowy wariant atakuje głównie górne drogi oddechowe
Szumy w uszach
Jednym z objawów, jakie trzeba potraktować poważnie, są pojawiające się szumy w uszach i utrata węchu. O ile utrata węchu jest objawem, który pojawiał się także przy innych wariantach Covid, to szumy uszne to stosunkowo nowe objawy. Jeden z londyńskich profesorów podczas analizy zgłoszeń przypadków zachorowań na całym świecie natrafił właśnie na często powtarzające się informacje o szumie w uszach, u osób, które chorują na Covid. Objawy te mogą trwać nawet do kilku miesięcy po przejściu choroby.
Sam szum czy dzwonienie w uszach wiąże się ze sporym dyskomfortem. Może być stały, przerywany, pulsujący. Często jest kojarzony z dźwiękiem dzwonka czy piskiem. Sam w sobie często jest powiązany także z bólem głowy. To niebezpieczny symptom, który może wskazywać, że zaatakowane chorobą są obszary bliżej mózgu.
Choć wiele osób jest teraz myślami przed urlopem, czy może wypoczywa właśnie w jego trakcie, warto już teraz zadbać o wzmocnienie organizmu przed sezonem jesienno-zimowym. Jeśli pojawią się pierwsze objawy, które mogą świadczyć o zachorowaniu, nie warto ich ignorować.