Bóle zlokalizowane w obrębie kolan są bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne życie. Nawet proste czynności stają się trudne, a spore natężenie bólu sprawia, że osoby zmagające się z nim rezygnują z aktywności i wycofują się z życia społecznego. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kolan i jak można sobie poradzić z bólem?
Przyczyny bólu kolan
Bóle kolan mogą mieć różne podłoże. Często są spowodowane przeciążeniami, zwłaszcza w przypadku osób, które intensywnie uprawiają sport. Niedopasowanie poziomu ćwiczeń czy nadmierne obciążanie stawów podczas aktywności może się wiązać z licznymi dolegliwościami bólowymi i urazami. Liczne zwichnięcia, skręcenia na jakiś czas nie tylko wykluczą z aktywności, ale też wiążą się z uczuciem dyskomfortu na co dzień i z bólem.
Na bóle stawów i kolan są też narażone te osoby, u których z aktywnością jest raczej na bakier. Dodatkowo często dochodzi do tego także spora nadwaga, która powoduje dodatkowe obciążenie stawów. Łatwo wtedy o uraz nawet przy codziennym poruszaniu się. Dlatego jeśli chodzi o aktywność, w każdym przypadku jest zalecana umiarkowana i z głową. Bóle kolan mogą się także pojawić w wyniku zapaleń bakteryjnych jak dna moczanowa, czy z powodu przewlekłych schorzeń, najczęściej związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Zapalenie stawu kolanowego
Stany zapalne bardzo często powodują dolegliwości bólowe. Ból w okolicy kolana jest jednym z najczystszych powodów wizyty u lekarza. Te stawy są najbardziej narażone na urazy, ponieważ są poddawane znacznym obciążeniom. Zapalenie stawu kolanowego może obejmować jeden lub więcej elementów, które się na niego składają.
- Zapalenie kaletki maziowej — zadaniem kaletki maziowej jest produkowanie wilgotnej substancji, która zapobiega tarciu między ścięgnami i kośćmi. Stan zapalny powoduje zaburzenia w jej wytwarzaniu, a co za tym idzie, pojawiają się dolegliwości bólowe, uczucie tak zwanego tarcia, podczas poruszania.
- Zapalenie błony maziowej — błona otacza torebkę stawową. Stany zapalne powodują zaburzenia i nadprodukcję mazi, dlatego ta dolegliwość często jest potocznie nazywana wodą w kolanie.
- Zapalenie stawu rzepkowo-udowego — do zapalenia dochodzi podczas nierównomiernego obciążenia rzepki (np. Długie siedzenie ze zgiętymi nogami). Ból kolana przy prostowaniu nóg łagodnieje.
- Zapalenie ciała tłuszczowego Hoffy — to mniej znany element, który pełni jednak ważne funkcje, takie jak między innymi stabilizacja kolana. Stany zapalne powodują uczucie blokowania się i przeskakiwania czegoś w kolanie.
Co powoduje zapalenie stawów?
Jeśli chodzi o przyczyny stanów zapalnych, które powodują zapalenie kolana, często jest to wynik urazów lub innych schorzeń. Bolące kolano, które dokucza w wyniku stanu zapalnego, może być spowodowane:
- Reumatoidalnym zapaleniem stawów
- Chorobą zwyrodnieniową
- Dną moczanową.
Jeśli chodzi o stany zapalne, to towarzyszą im: obrzęk, zaczerwienienie skóry, często także podwyższona temperatura ciała, która świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Wśród wymieniowych wyżej rodzajów stanów zapalnych, najczęściej spotyka się z zapaleniem kaletki stawowej. Ich zadaniem jest oddzielanie kości, tak aby się ze sobą nie stykały. Gdyby takich torebek nie było, podczas poruszania się pojawiałoby się uczucie blokowania i nieprzyjemnego tarcia, wraz z bólem.
Głównym składnikiem mazi stawowej jest kwas hialuronowy, który można powiedzieć, jest rodzajem smaru. Odżywia i nawilża stawy. Niedoboru tej mazi są naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Z biegiem lat wytwarzanie mazi się zmniejsza, co prowadzi do bólu i tarcia w stawach.
Preparaty na stawy
Istnieje bardzo wiele preparatów, które mają zapewnić odbudowę tej mazi i pobudzić organizm do jego produkcji. Nie są to na ogół tanie preparaty, jednak ich regularne stosowanie przynosi dobre efekty. Warto jednak zanim wydamy na nie pieniądze poczytać opinie lub zasięgnąć porady lekarza, lub farmaceuty. Jednym z popularnych preparatów jest kolagen w proszku.
Mała ilość mazi stawowej
Wiek to jeden z czynników, który powoduje mniejszą ilość mazi stawowej. Ale nie tylko, są także inne przyczyny, które mogą wpływać na jej mniejszą produkcję, co z kolei powoduje ból przy zginaniu kolana. Jakie?
- Stres
- Obniżona odporność
- Palenie papierosów
- Nieodpowiednia dieta
- Zakwaszenie organizmu
Stany zapalne często pojawiają się u osób, które są narażone na codzienne, spore obciążenie. Osoby, które rozładowują towary, pracują na magazynie. Ponadto, siedzenie długi czas w jednej pozycji także może prowadzić do stanów zapalnych. Ból kolana w spoczynku może się pojawić u pracowników biurowych, czy zawodowych kierowców.
Jednak pozycja przez wiele godzin może powodować ból w zgięciu kolana. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie ruchu. Nawet podczas pracy można wykorzystać przerwę na rozprostowanie kości czy wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Nadmierna otyłość sprawia, że stawy są dodatkowo obciążone, to także powoduje ból kolana przy chodzeniu i zgięciu.
Nie tylko leki
Poza leczeniem farmakologicznym, to właśnie ruch jest bardzo ważny. Jednak nie warto się samemu porywać na wykonywanie ćwiczeń, ponieważ jeśli będziemy wybierali nieodpowiedni i do tego jeszcze nie wykonywali ich poprawnie, efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Dlatego warto skorzystać z wizyty u specjalisty, fizykoterapeuta nie tylko dobierze najlepszy pakiet ćwiczeń, ale także szybko skoryguje błędy jeśli będą źle wykonywane. Poziom i rodzaj ćwiczeń jest dobierany na podstawie indywidualnej oceny stanu pacjenta.
Jak wygląda leczenie?
Bardzo często podczas leczenia stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bóle kolan w nocy często nie pozwalają się dobrze wyspać, przez co tak naprawdę spada jakość naszego codziennego funkcjonowania. Warto zaobserwować u siebie, kiedy pojawia i nasila się ból, z pewnością będą to cenne informacje dla lekarza. Ból kolana przy schodzeniu po schodach to jeden z popularniejszych. Pomocne podczas leczenia będzie także stosowanie kompresów chłodzących, które przynoszą ulgę w bólu.
Bóle po urazie
Kolana są bardzo narażone na urazy. Dotyczy to osób, które są bardzo aktywne fizycznie, a także takie, których praca polega przede wszystkim na pracy fizycznej i noszeniu przedmiotów o sporej wadze. Łatwo wtedy o przeciążenie stawu, co z kolei powoduje ból i dyskomfort. Co zrobić po urazie?
Na pewno nie odkładać wizyty u lekarza. Warto także zabezpieczyć kolano, tak aby uszkodzenia nie były bardziej rozległe. Prowizoryczne szyny, żeby usztywnić i unieruchomić nogę można wykonać z wielu rzeczy. Warto też zastosować kompres chłodzący, czy maści, które nieco zmniejszą ból. Można je kupić w każdej aptece bez recepty. Okłady z lodu, zimnego ręcznika także będą pomocne.
Jakie badanie wykona lekarz?
Przede wszystkim wywiad lekarski oraz test ruchowy. Najprawdopodobniej lekarz zleci także rentgen oraz rezonans czy USG stawu. Dzięki temu będzie miał całkowity obraz urazu i będzie mógł zastosować najlepsze leczenie. Jeśli lekarz zaleci unieruchomieni kończyny na jakiś czas, warto także po leczeniu skorzystać z rehabilitacji. Dzięki niej szybciej można odzyskać sprawność ruchową.
Bóle zwyrodnieniowe
Bóle zwyrodnieniowe najczęściej pojawiają się już po 40 roku życia. Są one związane z naturalnymi procesami, podczas których pewne części ciała po prostu się zużywają, a produkcja między innymi mazi stawowej, nie jest już na takim poziomie jak kiedyś. W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, poza farmakologią ważne jest także wprowadzenie kilku zmian w codziennym ruchu.
Przede wszystkim, nie zaleca się długiego siedzenia w jednej pozycji. Należy unikać zbyt długiego siedzenia ze zgiętymi nogami, a także starać się co jakiś czas wstać i rozprostować kości. Ważne jest też wprowadzenie regularnej aktywności. W coraz większej ilości miejsc pojawiają się siłownie na świeżym powietrzu i warto z nich korzystać. Nie trzeba wcale inwestować w karnet na siłownię.
Bóle kolan przy boreliozie
Borelioza jest chorobą, która jest wywoływana przez patogeny przenoszone przez kleszcze. Sama choroba powoduje różne objawy, jednymi z nich są też bóle i obrzęki kolan. Nie każde ugryzienie kleszcza oznacza, że zachorujemy. Jednak jeśli sporo przebywamy na powietrzu, warto zawsze mieć ze sobą zestaw do usuwania kleszcza. Lepiej nie próbować tego robić za pomocą igły czy pęsety, bo możemy nie usunąć całego. Zestawy do usuwania kleszcza można kupić w każdej aptece, to koszt ok. 20-30 zł, a warto mieć to zawsze ze sobą. Po usunięciu kleszcza należy obserwować to miejsce. Jeśli pojawi się rumień, należy udać się do lekarza, który najpewniej zaleci przyjmowanie antybiotyków. Warto także zainteresować się szczepieniami przeciwko boreliozie. Są one płatne, jednak jeśli ktoś dużo czasu spędza na powietrzu czy w lasach to zdecydowanie warto.
Bóle u biegaczy
Ból w kolanie po bieganiu często pojawia się nie tylko u sportowców, ale także amatorów. Może on wynikać z nieprawidłowej postawy podczas biegu. Jeśli pojawią się objawy takie jak chrobotanie czy trzeszczenie, może to oznaczać jakieś uszkodzenia, warto wtedy zaprzestać treningów i udać się do ortopedy. Osoby aktywnie fizycznie są narażone na kontuzje, urazy i przeciążenia. Ważna jest także odpowiednia dieta i suplementacja. Warto także skorzystać z porad odnośnie prawidłowej postawy podczas biegu, a także ćwiczeń, które pomogą złagodzić silny ból w kolanie.
Domowe sposoby na ból w biodrze i kolanie
Istnieje wiele domowych sposobów na leczenie praktycznie każdego schorzenia. Oczywiście czasem nieuniknione jest leczenie farmakologiczne, ale nie które domowe sposoby pomogą nieco zmniejszyć ból. Jakie są te metody?
- Zimne okłady — z pewnością świetnie pomogą, kiedy pojawia się mocny ból kolana. Można zmoczyć ręcznik zimną wodą, robić okłady z lodu. Takie okłady pomogą też zmniejszyć opuchliznę.
- Picie dużej ilości wody — odpowiednie nawodnienie z pewnością nie zaszkodzi.
- Okłady z chrzanu — bardzo popularne jest obkładanie liśćmi chrzanu lub robienie mieszanki startego chrzanu z mlekiem.
- Kąpiel z solą — niektóre rodzaje soli mają działanie łagodzące ból i opuchliznę.
Odpowiednia dieta
Odpowiednia i zdrowa dieta przekłada się na wiele aspektów funkcjonowania organizmu. Dobrze zbilansowane posiłki pomogą przyspieszyć regenerację, a także pomogą wzmocnić stawy. Warto więc, zanim sięgnie się po suplementację, postawić na dostarczanie składników i minerałów w diecie. W codziennej diecie warto sięgać po produkty takie jak nabiał, chude mięso, rośliny strączkowe. Białko i wapń, które są w nich zawarte, są bardzo ważnymi elementami budulca kości i stawów.