Co na niedobór witaminy D?
Coraz więcej osób boryka się z problemem niedoboru witaminy D. Często pierwsze objawy są lekceważone, a w codziennej diecie brakuje składników mineralnych oraz źródła tej witaminy. W przypadku sporych niedoborów najskuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne. Leki dostępne na receptę pomogą szybko uporać się z tym schorzeniem.
Jaki są objawy niedoboru witaminy D?
Najczęstszym objawem braku tej witaminy jest chroniczne uczucie zmęczenia. Jest to objaw wielu niepokojących zmian w organizmie, dlatego warto przeprowadzać regularne badania, żeby nie zlekceważyć źródła problemu. Bez jego zdiagnozowania podejmowane leczenie nie będzie także skuteczne. Sama witamina D odpowiada między innymi za odpowiednie wchłaniania wapnia i fosforu, które z kolei pełnią ważną funkcję w układzie kostnym. W niedoborach witaminy D często pojawiają się bóle pleców i kości. Dodatkowo często można zauważyć wypadanie włosów oraz bóle mięśni. Liczne badania naukowe sugerują także, że niedobory tej witaminy mogą wywoływać stany depresyjne.
Jak uzupełniać niedobory?
Nie bez powodu, mówi się, że najlepszym źródłem witaminy D jest słońce, bo to właśnie dzięki promieniowaniu słonecznemu jest ona syntezowana w skórze. Zaleca się więc jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, jednak nie zawsze to wystarcza. Jeśli chodzi o codzienną dietę, to oczywiście wiele produktów posiada tą substancję, jednak są to niewielkie dawki i ciężko jest samym pożywieniem uzupełniać wymagane dzienne dawki. Warto więc postawić na suplementację, jednak nie wybierajmy pierwszego lepszego preparatu, warto najpierw udać się do lekarza i przeprowadzić badania kontrolne. Lekarz też z pewnością zaleci najlepsze rozwiązanie.
Kiedy sięgnąć po leki na receptę?
W przypadku sporych niedoborów witaminy D, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Leki dostępne na receptę jakie jak Dekristol czy Dekristol Pro pozwalają uzupełnić niedobory i przywrócić oczekiwany stan tej witaminy w organizmie. Lek jest przyjmowany najczęściej dwa razu na dobę, a sama kuracja trwa do 7 tygodni. W czasie leczenia warto być pod stałą kontrolą lekarską.
Niedobory witamin w organizmie bardzo często są ignorowane. Nawet jeśli dopadają nas pierwsze objawy, bardzo często mylimy je z przemęczeniem czy gorszym okresem w życiu. Jednak poważne niedobory tej witaminy mogą powodować problemy z układem kostnym, a nawet prowadzić do depresji. Warto przeprowadzać regularne badania kontrolne, a kiedy zauważymy niepokojące objawy udać się do lekarza.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzedaży leków przez internet, zapewnia swoim użytkownikom teleporadę z możliwością otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.