Co na niedobory witamin z grupy B?
Niedobory witamin z grupy te, to dolegliwość które dotyczy bardzo wiele osób. Często wynika to z niewłaściwej diety, ale także z indywidualnych predyspozycji do wchłaniania poszczególnych substancji. Witaminy z tej grupy są odpowiedzialne za wspieranie wielu procesów w organizmie, dlatego warto dbać o odpowiedni ich poziom.
Skąd się bierze niedobór witamin z grupy B?
Jedną z najczęstszych przyczyn niedoborów witamin z tej grupy jest nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza dziennego zapotrzebowania. Ich źródłem są owoce, warzywa, orzechy, sery oraz mięso. Dobra i zbilansowana dieta jest w stanie bez dodatkowej suplementacji dostarczać ich niezbędną ilość. Jednak czasem z przyczyn zdrowotnych wchłanianie składników mineralnych jest utrudnione. Często dzieje się tak w wyniku przyjmowania leków czy jeśli występują choroby przewlekłe. Zapotrzebowanie na witaminy B wzrasta w okresie ciąży. A same niedobory bardzo często dotykają także osoby starsze.
Jakie są objawy niedoboru?
Bardzo często objawy nie są od razu zauważalne lub mylone z innymi chorobami, czy nawet ze zwykłym przemęczeniem. Bardzo ważne jest regularne robienie badań, a także dbanie o zbilansowaną dietę. W przypadku witaminy B1, niedobory objawiają się bólami mięśni, spadkiem ciśnienia, zaburzeniami snu. Przewlekłe niedobory mogą prowadzić to poważnych zaburzeń pracy serca. Brak witaminy B2 z kolei objawia się stanami zapalnymi w kącikach ust, suchością skóry i złuszczaniem naskórka. Podobnie niedobory witaminy B5 objawiają się problemami z włosami i skórą. Witamina B6 znana jest z tego, że w połączeniu z magnezem ułatwia jego wchłanianie. Niedobory wiążą się z uczuciem zmęczenia, skurczami mięśni, problemami ze snem. Ogólnie witaminy z tej grupy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Nie leczone braki tych substancji mogą prowadzić do poważnych powikłań.
Jak wygląda leczenie?
Zanim sięgniemy po popularne suplementy dostępne bez recepty warto się skonsultować z lekarzem. Wykonanie badań kontrolnych pozwoli ocenić czy występuję niedobory. W przypadku dużych braków, możliwe, że lekarz zdecyduje się na leczenie farmakologiczne. Leki takie jak Neurovit czy Milgamma 100 pozwalają na uporanie się z dolegliwością. Warto także zadbać samemu o dostarczanie witamin z naturalnych źródeł. Dieta bogata w warzywa czy owoce, zrezygnowanie z używek, ograniczenie wypijanej kawy z pewnością dobrze wypłyną na cały organizm.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzedaży leków przez internet, zapewnia swoim użytkownikom teleporadę z możliwością otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.