
Co na zawroty głowy?
Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn. Bardzo często są następstwem urazów, infekcji, zaburzeń układu naczyniowego czy innych poważniejszych schorzeń. Prawidłowa diagnostyka polega na ustaleniu przyczyny oraz dobraniu najlepszego leczenia. Jeśli zawroty głowy pojawiają się u Ciebie, to warto wybrać się do lekarza i przeprowadzić kompleksowe badania.
Czym są zawroty głowy i jakie mają inne objawy?
Zawroty głowy wiążą się z uczuciem kołysania i braku stabilności. Brak równowagi i częste uczucie wirowania mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeśli problemy wynikają z zaburzeń błędnika, to towarzyszą im także wymioty i nudności. W przypadku problemów o podłożu neurologicznym są to zaburzenia czucia, widzenia. Choroba Maniere’a objawia się szumami usznymi, częściowa utrata słuchu. W zależności od tego co wywołuje zawroty głowy, dobierane jest najskuteczniejsze leczenie. W tym przypadku bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka. Zawroty głowy to dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku, najczęściej jednak dotyka osoby po 65 roku życia.
Diagnostyka
Najczęściej pierwszym lekarzem, do którego się udajemy jest internista. On może podjąć decyzję o skierowaniu do neurologa czy laryngologa. Bardzo często w czasie diagnostyki wykonywane są takie badania jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Oczywiście wykonywane są także podstawowe badania takie jak morfologia czy pomiar ciśnienia. Kiedy uda się ustalić przyczynę, lekarz dobierze odpowiednie leki, dzięki którym objawy będą ustępować. Często przepisywanym preparatem jest Betaserc.
Leczenie zawrotów głowy
W leczeniu stosowane są środki farmakologiczne. Ich działanie polega na zapobieganiu dolegliwościom, które występują po urazach lub w czasie innych schorzeń. Leki te są dostępne tylko na receptę i na ogół mają postać tabletek do stosowania doustnego. Jednak czasem mają także inne postacie. Lek Torecan jest dostępny także w formie czopków i roztworu. Preparat Histogen sprawdza się bardzo dobrze w przypadku szumów usznych wywołanych przez chorobę Meniere’a.
Działania uboczne
W przypadku przyjmowania każdych leków należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza. Podczas wizyty należy także poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach. To bardzo ważne, ponieważ niektóre leki nie mogą się łączyć, ponieważ mogą nasilać możliwe działania niepożądane. Jeśli jakieś wystąpią w czasie stosowania przepisanego leku, należy skonsultować się z lekarzem. Może on doradzić przerwanie leczenia i zmianę preparatu.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzedaży leków przez internet, zapewnia swoim użytkownikom teleporadę z możliwością otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.