Osoby, które przebyły chorobę COVID często jeszcze przez długi czas odczuwają różne skutki uboczne związane z wirusem SARS-COV2. Zdarza się także, że sama choroba była bezobjawowa, lub objawy były niewielkie i szybko ustępowały. Czym są long i post COVID syndrom?
Przedłużające się objawy
COVID nie tylko dla zwykłych ludzi, ale także dla naukowców był zupełnie nowym zjawiskiem chorobowym. Nie ma jeszcze oficjalnej medycznej terminologii, która definiowałaby objawy, które utrzymują się długi czas, czy choćby liczne powikłania po przejściu tej choroby. Jednak pojawiają się pierwsze próby, które mają sklasyfikować COVID według czasu występowania objawów. Naukowcy wyodrębnili takie terminy jak:
- Przedłużający się COVID-19 – dotyczy on takich przypadków, gdzie objawy choroby utrzymują się powyżej 3 tygodni od zakażenia.
- Przewlekły COVID-19 – o takim rodzaju choroby mówi się, jeśli objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni od pojawienia się pierwszych objawów.
Objawy COVID-19
Do objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 należą:
- Osłabienie organizmu
- Temperatura
- Kaszel
- Utrata węchu, smaku
Mogą się też pojawić takie jak:
- Ból głowy
- Ból gardła
- Bóle mięśni
- Biegunka
- Wysypka skórna
- Zaczerwienienie oczu
Poza objawami takimi jak utrata węchu i smaku, te, które pojawiają się przy COVID-19 przypominają grypę. Utrata węchu i smaku była u wielu osób tym, co skłoniło ich do dalszej diagnostyki, są to raczej objawy, z którymi do tej pory raczej nie mieliśmy do czynienia, przynajmniej nie na taką skalę. Jednak objawy te, nie musiały się pojawić u osoby zakażonej, mogła to być jedynie gorączka, a sporo osób przechorowało COVID 19 bez objawów. Pojawiły się także inne, poważne objawy, należą do nich trudności w oddychaniu, problemy z mową, ból w klatce piersiowej. One sugerowały jak najszybszy kontakt z lekarzem.
Ile trwa COVID-19?
Zdecydowana większość pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19 wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni i w tym czasie ustępują też wszystkie objawy. Jednak są także osoby, które po wielu tygodniach zgłaszały różne dolegliwości takie jak choćby: chroniczne zmęczenia, brak węchu i smaku, problemy z koncentracją, gorączka, zmęczenie, bóle, bóle mięśni i stawów, kaszel, uczucie duszności, stany lękowe, depresja, szumy uszne, ból gardła, zaburzenie krążenia, zaburzenia rytmu serca, powikłania zakrzepowe.
Tak naprawdę termin long Covid został użyty przez pacjentów i szybko rozpowszechnił się za pomocą mediów społecznościowych pod hasztagiem #LongCovid.
Inny podział postaci COVID
Inni naukowcy z kolei sugerują, że podział COVID 19 powinien wyglądać następująco:
- Ostry COVID – kiedy objawy utrzymują się od 4 do 12 tygodni – objawy utrzymują się do 4 tygodni
- Przedłużający się objawowo COVID – kiedy objawy utrzymują się od 4 do 12 tygodni
- Zespół post COVID-19 – objawy trwają ponad 12 tygodni i nie są spowodowane innymi chorobami. Autorzy prac naukowych na podstawie badań i analiz szacują, że ok. 10-20% osób, które chorowały na COVID-19 miały objawy, które trwały ponad 3 tygodnie. Z kolei ok. 1-3% osób boryka się z nimi ponad 12 tygodni. Według badań, które były przeprowadzane na grupie prawie 400 osób, u większości z nich powrót do zdrowia następował po ok. 90 dniach. Z objawów, jakie najczęściej się pojawiały w tym czasie, wyodrębniono takie jak: uczucie duszności, kaszel, uczucie zmęczenia, depresja. Badania te były przeprowadzane na grupie o średniej wieku prawie 60 lat, a ponad połowa z osób miała także choroby współistniejące. Jednak nawet osoby, które ich nie mają i przechodziły łagodną postać choroby, także skarżyły się na różne utrzymujące się objawy.
Jak wygląda diagnostyka?
Po ustaleniu, kiedy pojawiły się pierwsze objawy lekarz, podczas wywiadu lekarskiego szczegółowo wypyta o inne choroby, ocenia stan zdrowia pacjenta, przeprowadzi badania pod kątem zgłaszanych dolegliwości. Poza ogólnymi badaniami wykonywane są takie badania jak morfologia krwi, RTG klatki piersiowej, EKG serca. W zależności od innych objawów lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne.
Różne aspekty życia
Choroba COVID znacząco wpłynęła na liczne aspekty życia. Poza tym, że wpłynęła ona fizycznie na stan zdrowia pacjenta, dotyka także takich sfer jak zawodowa, zdrowie psychiczne, relacje społeczne. Wiele osób zostało pozbawionych kontaktu z rodziną, co przyczyniło się na pogorszenie stanu psychicznego. Konieczność zachowywania dystansu, często przebywania na kwarantannie często wiązała się z uczuciem lęku, osamotnienia.