Co to jest COVID-19?
COVID-19 (Coronavirus Disease 2019) jest chorobą zakaźną układu oddechowego spowodowaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, która może prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej. Chorobę zdiagnozowano pierwszy raz w grudniu 2019 roku w Chinach w mieście Wuhan po serii zapaleń płuc spowodowanych niezidentyfikowanym patogenem. Pierwsze przypadki pojawiły się w listopadzie 2019 roku. W krótkim czasie wirus rozprzestrzenił się na całym globie powodując światową pandemię.
Czy ludzkość wcześniej nie znała koronawirusów w tym SARS-COV-2?
Wirus SARS-COV2 jest patogenem należącym do grupy koronawirusów. Pierwsze szczepy koronawirusa zostały zidentyfikowane w latach 60 XX wieku. Nazwa tej grupy patogenów wywodzi się od łacińskiego słowa “corona” oznaczającego koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się „ukoronowane” pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur. Koronawirusy najprawdopodobniej od tysięcy lat towarzyszyły człowiekowi powodując niegroźne dla życia przeziębienie. Obecnie znamy 7 gatunków koronawirusa wywołujących infekcje u ludzi. Większość z nich powoduje niegroźne infekcje górnych dróg oddechowych w przeciwieństwie do nowo zidentyfikowanego SARS-CoV-2, który może powodować zespół ostrej niewydolności oddechowej (Severe Acute Respiratory Syndrome), podobnie jak zidentyfikowane w 2002 (SARS-CoV) i 2012 (MERS), które doprowadziły do światowej paniki, ale dzięki podjętym szybkim środkom zapobiegawczym, nie spowodowały pandemii. Koronawirusy nie atakują tylko człowieka, ale również ssaki i ptaki.
Jakie są objawy COVID-19 i jak się można zakazić?
Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, najczęściej w wyniku kaszlu i kichania, zakazić się można się od drugiego chorego człowieka. Każdy przypadek ma indywidualny przebieg. Większość pacjentów ma łagodne objawy i dobre rokowania. Jednak u niektórych chorych może dojść do ciężkiego zapalenia płuc wymagającego wentylacji mechanicznej oraz niewydolności wielonarządowej.
Do podstawowych objawów choroby COVID-19 zaliczyć możemy:
– Gorączkę;
– Suchy kaszel;
– Zmęczenie;
Pozostałe objawy, które mogą wystąpić:
– Utrata węchu i smaku;
– Bóle mięśniowe i stawowe;
– Ból gardła;
– Ból głowy;
– Biegunka;
– Nudności, wymioty;
– Zatkanie nosa;
– Przekrwienie spojówek;
– Dreszcze;
– Zawroty głowy;
– Wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
W przypadku wystąpienia wirusowego zapalenia płuc i pojawienia się duszności (szybkie męczenie, brak powietrza, trudności w oddychaniu) pacjenci wymagają hospitalizacji i zastosowania tlenoterapii.
Objawy chorobowe pojawiają się zwykle od 2 do 14 dni od zakażenia, średnio występują po 5 dniach. Nie zakażamy od pierwszego dnia infekcji, ale 48-72 godziny przed wystąpieniem pierwszych objawów.
Co zrobić w przypadku, gdy podejrzewam zakażenie SARS-CoV-2, chorobę COVID-19?
Jeżeli występują objawy opisane powyżej chory powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego (za pośrednictwem teleporady), który na podstawie występujących objawów może skierować pacjenta na testy wykrywające koronawirusa SARS-CoV-2. W większości przypadków nie jest konieczna hospitalizacja, a leczenie można prowadzić w warunkach domowych. Ważna jest izolacja, aby nie zarażać innych osób.
Jeżeli objawy są poważne tzn. występuje duszność, problemy z oddychaniem, zaburzenia świadomości należy wezwać zespół ratownictwa medycznego dzwoniąc pod numer 112 lub 999 – należy uprzedzić o prawdopodobnej infekcji SARS-CoV-2, szczerze opisując objawy chorobowe.
Jeżeli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to niezwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
lek. Miłosz Kuświk, specjalista chorób wewnętrznych
https://www.e-medycy.pl/umow-wizyte-online