Problemy bólowe dotyczą wielu osób każdego dnia. Mogą powstawać wskutek urazów, jednak najczęściej ból jest sygnałem ostrzegającym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie warto ignorować tych objawów, żeby skutecznie się go pozbyć, konieczne jest zwalczenie przyczyny, a nie działanie doraźne i objawowe.
Czym jest ból?
Choć każdy potrafi powiedzieć, kiedy go coś boli, to jasne sprecyzowanie tego czym jest ból, przyjdzie mu już pewnie z trudnością. Ból z definicji jest nieprzyjemnym doznaniem zmysłowym lub emocjonalnym, który jest spowodowany urazem lub chorobą. Odczuwanie bólu wiąże się z uczuciem dyskomfortu oraz nieprzyjemnymi doznaniami. Każda osoba odczuwa ból inaczej. To, czy będziemy go odczuwać z mniejszym lub większym natężeniem, jest uwarunkowane genetycznie. To, co dla kogoś będzie lekkim bólem, dla innych może być już takim o mocnym przebiegu.
Skutki uboczne
Ból, zwłaszcza ten o bardzo dużym i silnym natężeniu może prowadzić do różnych skutków. Są na nie narażone zwłaszcza te osoby, u których jego przebieg jest przewlekły i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Skutki można podzielić na:
- Fizyczne — są to najczęściej towarzyszące bólowi wymioty, nudności, konieczność ograniczenia aktywności fizycznej, problemy ze snem i zaburzenia snu.
- Psychiczne — mocny i długotrwały ból może prowadzić do stanów depresyjnych, depresji, lęku, a także agresji i gniewu.
- Społeczne — osoby odczuwające duży ból często wycofują się z życia społecznego.
Dlatego jeśli zauważysz u siebie takie objawy, które zaczną się pojawiać, nie należy ich ignorować. Dobra diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc pozbyć się bólu, a także odzyskać dawną energię i spokój na co dzień.
Rodzaje bólu
Są różne rodzaje bólu, a jedno dobre rozpoznanie pomaga w postawieniu diagnozy.
- Ból receptorowy — ból powstaje poprzez podrażnienie receptorów bólowych przez substancje zwane mediatorami stanu zapalnego. Mogą być somatyczne, wtedy dotyczą skóry, mięśni i stawów, lub trzewne — wtedy dotyczą narządów. Ból somatyczny jest dość łatwy do określenia przez pacjenta. Natomiast w drugim przypadku często, ponieważ takiego ból promienieje, ciężko jest określić jego dokładne źródło.
- Ból niereceptorowy — powstaje w wyniku uszkodzenia struktur układu nerwowego. Przyczyną takiego bólu są urazy, zakażenia, niedokrwienie, choroby metaboliczne oraz choroby nowotworowe.
- Ból ostry — najczęściej jest to mocny, ostry, ale krótkotrwały ból. Może on oznaczać kolkę nerkową, kolkę żółciową, ból wieńcowy, urazy, zapalenie wyrostka robaczkowego.
- Ból przewlekły — o takim rodzaju bólu można mówić, kiedy trwa przez czas min. 3 miesięcy. Najczęstsze przyczyny to migreny, nowotwory, choroby reumatyczne, bóle pourazowe, przewlekłe stany zapalne, bóle zwyrodnieniowe.
Leczenie bólu
Leczenie polega na podawaniu leków, które łagodzą sam ból i objawy towarzyszące. Często jest to terapia łączona, wraz z lekami na zdiagnozowaną chorobę, która wywołuje ból. W przypadku leczenia różnego rodzaju bólu najlepiej sprawdzają się preparaty dostępne na receptę. Nie warto samemu sięgać po duże ilości leków przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty. To tylko doraźne rozwiązanie. A w tym przypadku najważniejsze jest wyeliminowanie źródła bólu.
Leki przeciwbólowe są podzielone na 3 stopnie, w zależności od ich mocy:
- Pierwszy stopień — to leki o najsłabszym działaniu, są to leki nieopioidowe.
- Drugi stopień — są to tak zwane słabe opioidy.
- Trzeci stopień — silne opioidy — nie zaleca się ich stosowania przez dłuższy czas.
Przyjmowanie leków przeciwbólowych powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy samemu decydować o zmianie dawki.