Recepty czy to w formie tradycyjnej, czy online mają czas ważności, w którym należy je zrealizować. Jeśli przegapimy ten termin konieczne będzie ponowne udanie się do lekarza. O czym warto pamiętać, żeby nie przegapić tych terminów?
Różny czas ważności
Na ogół ważność recepty to 30 dni. Jednak w przypadku niektórych leków czas na ich wykupienie jest inny. W przypadku antybiotyków czas na zrealizowanie to 7 dni od momentu wystawienia. Recepty na leki immunologiczne mają dłuższą datę, to aż 120 dni od momentu ich wystawienia. Warto te terminy sobie gdzieś zapisać, bo nie zawsze decydujemy się od razu na wykupienie wszystkiego, co lekarz nam przepisał. W przypadku e-recepty te daty będą dostępne w serwisie pacjenta, można je zaznaczyć też na wydruku od lekarza z zaleceniami.
Czym jest recepta roczna?
Recepta roczna obowiązuje od niedawna, jednak to świetna opcja dla osób, które chorują na przewlekłe choroby i wymagają regularnego przyjmowania leków. W przypadku takich osób, zdecydowanym plusem jest komfort, związany z tym, że nie ma konieczności ciągłych wizyt, żeby otrzymać kolejne recepty. Należy jednak pamiętać, że pierwsze opakowania trzeba wykupić w czasie 30 dni od wystawienia. Inaczej recepta roczna straci ważność. Maksymalnie można wykupić leki na 180 dni. Nie należy też rezygnować z wizyt kontrolnych. W przypadku e-recepty rocznej, trzeba też pamiętać, że kolejne opakowani należy wykupywać tam, gdzie dokonano pierwszego zakupu.
Jak nie przegapić terminu?
Czas ważności recepty znajdziemy w internetowym koncie pacjenta, a także na wydruku od lekarza. Warto te terminy zaznaczyć i powiesić informację w dobrze widocznym miejscu. Warto pamiętać, że recepty nie musimy realizować osobiście. A w przypadku wielu leków można skorzystać też z tańszych zamienników.