
Co na otyłość?
Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych. Często wynika z nieprawidłowej diety, braku aktywności. Ale jeśli chodzi o przyczyny, mogą one też wynikać z innych chorób oraz mieć podłoże psychologiczne. Prawidłowa diagnoza jest tu kluczowa, dzięki niej można dobrać odpowiednie leczenie, które także często jest bodźcem do zmiany stylu życia.
Jakie są przyczyny otyłości?
Szacuje się, że w Polsce problem otyłości dotyczy aż 70% osób. Są to zarówno kobiety, mężczyźni jak i osoby w młodym wieku. Jednym z czynników powodujących otyłość są tak zwane czynniki środowiskowe. Jedzenie zbyt obfitych posiłków, unikanie warzyw, nieregularne jedzenie, wypijanie dużych ilości słodzonych napoi — to tylko niektóre z często popełnianych błędów. Innym z czynników, jest także stres. Bardzo często mówi się, że ktoś zajada nerwy. I rzeczywiście w sytuacjach stresujących bardzo wiele osób sięga po produkty z dużą zawartością tłuszczu (fast-foody) czy cukru. Tu także można nadmienić o zespole kompulsywnego objadania się, który wynika z czynników psychologicznych. Samo jedzenie przetworzonych potraw, także przyczynia się do wzrostu wagi, co może prowadzić do otyłości.
Poza tym należy wspomnieć także o czynnikach związanych z chorobami, nieleczona niedoczynność tarczycy może powodować przyrost masy ciała. Naukowcy mówią także o genetycznych uwarunkowaniach, gdzie dane grupy są narażone na tycie.
Jak wygląda leczenie?
Najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne. Popularne preparaty dostępne na receptę to między innymi Mysimba, Saxenda, Xenical. Działają one na ośrodkowy układ, dzięki czemu hamowane jest uczucie łaknienia. Jednak samo przyjmowanie tabletek nie wystarczy. Należy także wprowadzić zmiany w odżywianiu, do tego zaleca się aktywność oraz zrezygnowanie z używek. Zmiana w stylu odżywiania to nie chwilowa dieta, tylko zmiany, które powinny zostać wprowadzane na stałe. Wyrobienie takich nawyków na pewno wyjdzie każdemu na plus. Napoje gazowane warto zastąpić wodą z cytryną czy miętą. Warto też włączyć do diety często pomijane warzywa i owoce. Jest cała masa przepisów, z których można szybko wyczarować wspaniałe i mało kaloryczne dania. Jeśli otyłość ma podłoże psychologiczne, warto także rozważyć terapię.
Zmiany na stałe
Bardzo ważne jest też wsparcie innych. O wiele łatwiej będzie wprowadzić takie zmiany, kiedy włączy się w nie rodzina i przyjaciele. Ciężko przecież jeść sałatkę, kiedy inni kuszą chipsami i hamburgerami. A wspólne gotowanie zdrowych dań to też fajna okazja do spędzenia czasu razem. Wiele osób, które walczy z otyłością i zaczyna proces chudnięcia, obawia się także wyjść ze znajomymi, przez co wycofują się z życia towarzyskiego. Teraz na prawdę w praktycznie każdej knajpie można dostać dobre i nieociekające tłuszczem potrawy.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzedaży leków przez internet, zapewnia swoim użytkownikom teleporadę z możliwością otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.