Zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego, jaki wynika z okresu niezdolności do pracy, mają ograniczyć ilość zwolnień, które są wystawiane bez poważniejszych ku temu powodów. Obecnie okres zasiłkowy liczy 182 dni. Jak obliczyć ciągłość zwolnienia?
Jak policzyć okres niezdolności do pracy?
Wiele wątpliwości budzi to, jak okres, w którym przysługuje zasiłek chorobowy, jest obliczany. Do okresu zasiłkowego liczone są wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż 182 dni. Nie każdy jednak do końca rozumie, co kryje się za pojęciem nieprzerwanej ciągłości. Okres nieprzerwanej ciągłości oznacza, że na ani jeden dzień nie można wrócić do pracy. Jeśli więc dana osoba, będzie przebywała na 3 tygodniowym zwolnieniu, które skończy się w piątek, a kolejne zwolnienie zacznie się od poniedziałku, mimo iż te dni dla danej osoby nie są pracujące, to nie można w tym przypadku mówić o ciągłości. W takim przypadku pracownikowi przysługuje kolejne 182 dni nieprzerwanej ciągłości. Okres ten jest wydłużony do 270 dni, w przypadku kobiet w ciąży i osób chorych na gruźlicę.
Jeden lekarz czy różni specjaliści?
Kolejne L4 nie musi być wystawione przez tego samego specjalistę. Jeśli ktoś korzysta ze zwolnienia od lekarza ogólnego, a kolejne będzie miał od psychiatry, to jeśli zachowa ciągłość, to wlicza się to w okres ciągłości.