Od początku 2022 roku zmieniły się zasady dotyczące zwolnień lekarskich. Dotyczy to zarówno tych wystawionych stacjonarnie, jak i w formie online. Okres zasiłkowy w 2022 roku wynosi 182 dni, jednak pojawiło się sporo wątpliwości, jak te dni liczyć i co stanie się, kiedy pracownik przekroczy ten czas.
Jak policzyć okres zasiłkowy?
Zanim jeszcze o tym jak to policzyć, co kilka słów skąd te zmiany. Najpewniej wynikają one z tego, iż wiele osób nadużywało przebywania na L4, jednocześnie korzystając z zasiłku, który jest wtedy wypłacany. Dlatego od tego roku okres pobierania zasiłku został zmieniony i wynosi 182 dni. Nie oznacza to wcale, że zwolnienie nie może trwać dłużej, jednak za ten czas po prostu nie będzie wypłacany zasiłek. Okres wypłacania zasiłku wynosi 182 dni, będą w niego wliczane wszystkie okresy niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi między nimi przerwa przekraczająca 60 dni.
Co to oznacza w praktyce?
Taki model rozliczania okresu niezdolności do pracy, ma zredukować przypadki nadużyć związanych z długimi i przedłużanymi L4. Aby otrzymywać zasiłek chorobowy za kolejne zwolnienia, trzeba będzie powrócić do pracy na minimum 61 dni. W poprzednim modelu można było korzystać z dłużej wypłacanego zasiłku przy zwolnieniach, które mają ciągłość.
Zwolnienie powyżej 30 dni
Lekarz może wystawić zwolnienie na okres większy niż 30 dni. Jednak po tym czasie konieczne jest przez pacjenta wykonanie badań wstępnych lub okresowych, które stwierdzą jego zdolność lub jej brak do dalszej pracy. Jeśli pracownik nie wykona takich badań, pracodawca może nie dopuścić takiej osoby do pracy.
Kiedy lekarz może wystawić L4 na więcej niż 30 dni?
Lekarz może wystawić zwolnienie z wielu powodów-chorób zakaźnych, urazów, problemów na tle psychicznym. Za pierwsze 33 dni zwolnienia, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez pracodawcę. Powyżej tych dni, obowiązek ich wypłacania przechodzi na ZUS. Dotyczy to jednak tylko osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. W przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy prowadzących działalność, zasiłek od 1 dnia jest wypłacany przez ZUS.
Gdzie wykonuje się badania kontrolne?
Jak już zostało wspomniane, przy zwolnieniu powyżej 30 dni konieczne jest wykonanie badań, podczas których lekarz stwierdzi, czy pacjent może wrócić do pracy. Takie badania są wykonywane przez lekarza medycyny pracy. Warto pamiętać, że to pracodawca musi wystawić skierowania na takie badania. Można je wykonać w wielu miejscach.