Zarówno wcześniej, kiedy jeszcze korzystaliśmy z tradycyjnych recept wypisywanych przez lekarza, tak samo, teraz kiedy zastąpiły je e-recepty, każda z nich ma swój termin ważności. W przypadku tradycyjnej metody wystarczyło sprawdzić datę na druczku, a jak to jest w przypadku e-recepty?
Ile jest ważna recepta?
Większość recept jest ważna 30 dni od daty ich wystawienia. Jednak nie każdy wie, że w przypadku antybiotyków czas na jej realizację to 7 dni, a na leki immunologiczne to aż 120 dni. Nie zawsze decydujemy się na wykupienie wszystkich przepisanych leków. Często chcemy najpierw sprawdzić, jaka będzie reakcja naszego organizmu, lub kiedy mamy przepisanych kilka opakowań. Kupijemy np. tylko jedno na najbliższe dni. Jednak należy pilnować terminu, żeby ich ważność nie przepadła.
Jak sprawdzić ważność?
Jeśli posiadamy konto w serwisie pacjenta, można łatwo sprawić czas jej ważności poprzez zalogowanie się do systemu. Można to zrobić za pomocą smartphona. Jeśli takiego konta nie mamy, w czasie wizyty lekarz powinien dać nam wydruk z przepisanymi lekami i dawkowanie oraz pinem. Data wystawienia tego dokumentu to data, od której należy patrzeć na ważność. Jeśli korzystamy z zamówienia recepty za pośrednictwem serwisu, co zdarza się czasem w sytuacjach awaryjnych. Kiedy zalogujemy się tam, to znajdziemy także informację o dacie wystawienia. Taka informacja przychodzi także najczęściej na maila.
Zapisz sobie datę
Najprostsze metody czasem są najbardziej skuteczne. Jeśli posiadamy wydruk od lekarza, warto zawiesić go w widocznym miejscu i zaznaczyć kolorowym pisakiem datę. Jeśli mamy zawieszony kalendarz, także tam warto zaznaczyć kiedy ten termin się kończy. Zwróćmy też uwagę, czy ta data nie wypada w niedzielę lub święto, kiedy mniej aptek jest otwartych. Nikt nie chce nerwów związanych z jeżdżeniem i szukaniem otwartej apteki w pobliżu. Można też skorzystać z ustawienia przypomnienia w telefonie, przecież to rzecz, którą raczej zawsze mamy ze sobą.