Zmiana adresu na L4 jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu procesu zwolnienia lekarskiego. Wiele osób szuka informacji na temat tego, jak prawidłowo dokonać tej zmiany, by uniknąć problemów z ZUS-em czy pracodawcą. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z tym tematem.
Nie każdy wie, że błędny adres na L4 może być podstawą nie tylko do utraty zasiłku chorobowego za ten okres, ale także do zwolnienia pracownika. Bardzo częstym błędem jest podawanie adresu zameldowania, który nie zawsze jest tym samym, co miejsce przebywania. O czym warto wiedzieć?
Kontrola na zwolnieniu
Dlaczego adres na zwolnieniu jest taki ważny? Warto pamiętać, że przebywając na L4 pracownicy ZUS-u mogą nas skontrolować. Jeśli więc podamy błędny adres, może to być podstawą do utraty zasiłku chorobowego. Kontrole mają zapobiegać sytuacją, kiedy pracownicy wykorzystują czas zwolnienia inaczej niż zgodnie z zaleceniami. Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, można wykonywać takie aktywności, które zapewniają utrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Nie można tego czasu poświęcać na prace remontowe, wycieczki czy inne aktywności. Nie tylko ZUS może skontrolować pracownika, może to też zrobić pracodawca lub osoba przez niego upoważniona.
Zmiana adresu na L4
Jeśli już po wizycie zauważymy, że omyłkowo podaliśmy błędny adres, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który będzie mógł to jeszcze zmienić. Korzystanie z aplikacji IPK pozwala na szybki wgląd nie tylko w zwolnienia, ale także e-recepty, skierowania czy zalecenia od lekarza. Może się też zdarzyć tak, że ktoś zmieni adres w czasie trwania zwolnienia, jeśli np. zdecyduje się przenieść na czas dochodzenia do zdrowia do kogoś z rodziny. O takiej zmianie należy jak najszybciej poinformować ZUS, termin to maksymalnie do 3 dni od zmiany adresu. Na czas rehabilitacji czy rekonwalescencji, dana osoba może także wyjechać za granicę. Należy wtedy podać adres danego ośrodka.