Nieżyt żołądka jest dolegliwością, która może odznaczać się przewlekłym lub ostrym charakterem. Jego przyczyn może być wiele. Czy wiesz, jak wygląda diagnostyka nieżytu żołądka i jak przebiega jego leczenie ? Jeśli nie – to nic straconego. Bowiem w tym artykule przytoczymy Ci podstawowe informacje na temat tego schorzenia.
Nieżyt żołądka co to w ogóle takiego?
Nieżyt żołądka jest zapaleniem błony śluzowej żołądka, nazywanym również katarem żołądka lub grypą żołądkową. Występuje w dwóch stopniach zaawansowania: w stadium ostrym i przewlekłym. To właśnie od nich zależy, jak będzie wyglądał przebieg leczenia. Choroba ta w wersji przewlekłej najczęściej wywoływana jest przez zakażenie Helicobacter pylori. Jest również wynikiem gastropatii żółciowej. Choroba ta jest na tyle zdradziecka, że może przebiegać bezobjawowo lub wręcz przeciwnie. Może dawać wiele dolegliwości, które skutecznie obniżają nasz codzienny komfort funkcjonowania.
Przyczyny nieżytu żołądka
Do najczęstszych przyczyn wywołujących nieżyt żołądka możemy zaliczyć:
- nadużywanie alkoholu;
- ciężkie zatrucia;
- stresujący tryb życia;
- choroby OUN;
- przedostawanie się żółci z dwunastnicy do żołądka;
- zakażenie Helicobacter pylori;
- nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym aspiryny;
- silny stres, który wywołany został rozległymi urazami, oparzeniami czy zakażeniami;
- inne patogeny oraz choroby autoimmunologiczne;
- palenie papierosów.
Jeśli zauważysz u siebie częste, uporczywe odbijanie, uczucie pełności po posiłku, wzdęcia, nadmierny spadek wagi, zaburzenia apetytu, zgagę, bóle w nadbrzuszu o różnym stopniu nasilenia i/lub nudności czy wymioty, w których może występować domieszka krwi, z dużym prawdopodobieństwem może się okazać, że cierpisz na katar żołądka. Jednak, gdy wymioty posiadają krwistą treść lub stolec ma czarne zabarwienie, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Mogą to być objawy krwawienia z przewodu pokarmowego zagrażającego Twojemu życiu. Pamiętaj jednak, że nieżyt żołądka jest jednostką chorobową, która może występować również bezobjawowo.
Diagnostyka, drogą do trafnego rozpoznania
Zastanawiasz się jak leczyć to schorzenie? Z całą pewnością warto, by lekarz zrobił to przyczynowo. A co to znaczy? A tylko, albo aż tyle że specjalista powinien poszukiwać przyczyny, która wywołała szereg dolegliwości. To między innymi na ich podstawie lekarz wstępnie może domniemać występowanie nieżytu żołądka. Dlatego jeśli posiadasz powyższe objawy, warto wtedy zwrócić się do lekarza internisty. To właśnie on po zapoznaniu się z syndromami z dużym prawdopodobieństwem zaleci Ci konsultację u gastroenterologa. Specjalista ten, by potwierdzić lub wykluczyć zapalenie błony śluzowej żołądka skieruje Cię w pierwszej kolejności na badanie gastroskopii. Ewentualnie dostaniesz również skierowanie na RTG (prześwietlenie) górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ponadto może on zlecić Ci badanie krwi oraz kału na zawartość Helicobacter Pyroli, jak również badanie soku żołądkowego na zawartość kwasu solnego, aby stwierdzić czy przypadkiem jego wydzielanie nie jest zaburzone. Sok żołądkowy zostanie wówczas pobrany specjalnym zgłębnikiem, wprowadzonym przez nos i przełyk aż do żołądka.
W zależności, na jakim podłożu wystąpiły określone dolegliwości, na takiej podstawie zostanie zlecone leczenie. Jeśli Twoje dolegliwości będą wynikiem obecności Helicobacter Pyroli zapewne otrzymasz antybiotyk, by pozbyć się z błony śluzowej żołądka nieproszonego gościa. Jeśli katar żołądka będzie spowodowany chorobami autoimmunologicznymi, istnieje prawdopodobieństwo, że specjalista zaleci Ci suplementację witaminy B12. W przypadku, gdy byłbyś osobą nadużywającą leków steroidowych, które doprowadziły do wystąpienia uporczywych objawów, zostanie zalecone Ci z dużym prawdopodobieństwem w pierwszej kolejności odstawienie ich i zastąpienie ich mniej szkodliwymi odpowiednikami. Ponadto najprawdopodobniej otrzymasz leki osłonowe, leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, zobojętniające oraz prokinetyczne (metoklopramid).
Nieżyt żołądka – dieta, która przyniesie ulgę na Twoje dolegliwości
Bardzo ważne jest również, by oprócz zaleconych przez lekarza gastroenterologa leków stosować się do lekko strawnej diety, która przyniesie ulgę w dolegliwościach związanych z nieżytem żołądka. Dieta ta przede wszystkim opierać będzie się na produktach gotowanych. Ponadto przynajmniej na czas leczenia, a najlepiej i najzdrowiej byłoby całkowicie, powinieneś zrezygnować z używek typu alkohol, kawa i papierosy. To one stanowią bardzo często przyczynę tego typu dolegliwości bólowych. Dodatkowo należy pamiętać, żeby unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych, smażonych, pieczonych oraz ostrych i zbyt gorących. W trakcie diety niewskazana jest również mocna herbata oraz napoje gazowane. Ważne jest, by pilnować pięciu lekkostrawnych posiłków, które powinny być przyjmowane w odstępach 2-3 godzinnych oraz by pić duże ilości wody. Zasada jest prosta – by spożywać małe porcje, ale często i aby ostatni posiłek był spożywany nie później niż 4 godziny przed snem.
W przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka specjalista może zalecić Ci przez pierwsze dni nawet głodówkę, by później stopniowo wprowadzać pokarmy typu sucharki, czerstwe pieczywo z przewagą pieczywa ciemnego, chude mięso cielęce i drobiowe (oczywiście w formie gotowanej), kasze, gotowane owoce i warzywa (w tym jabłka, marchewki itp.). Również kojące działanie na nasz żołądek będą miały niektóre zioła, między innymi rumianek lub nagietek czy siemię lniane.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie kataru żołądka?
Jeżeli udało się lekarzowi odnaleźć przyczynę zapalenia żołądka i ją usunąć, a jego zaawansowanie nie było zbyt posunięte, to pełne wyleczenie jest bardzo prawdopodobne, a nawet można powiedzieć niemal pewne. Jednak w przypadku, gdy zdiagnozowane zmiany mikroskopowe były daleko idące (mowa tutaj o zanikowym zapaleniu błony śluzowej żołądka i/lub metaplazji jelitowej), ustąpienie zmian nawet w sytuacji, gdy zostanie usunięta przyczyna może być niemożliwe.
Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zdiagnozować problemy zdrowotne i nie bagatelizować nawet mało dokuczliwych dolegliwości. Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka może doprowadzić nie tylko do anemii, ale do poważniejszych powikłań.
Umów konsultację internistyczną w celu diagnostyki i leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka z Miłoszem Kuświkiem specjalistą chorób wewnętrznych.