Zawroty głowy, choć są często początkowo ignorowane, mogą świadczyć o wielu schorzeniach. Same zawroty głowy wiążą się ze sporym dyskomfortem, często prowadzą do nudności i wymiotów, przez co nawet proste codzienne czynności sprawiają trudność. Jak sobie z nimi poradzić?
Przyczyny zawrotów głowy
W przypadku leczenia każdej choroby czy dolegliwości kluczowe jest poznanie przyczyny. Tylko dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego leczenia, a nie jedynie zwalczanie objawów. Zawroty głowy często towarzyszą innym dolegliwościom, bardzo często pojawiają się przy niestrawności i w zatruciach pokarmowych. Zawroty głowy często wiążą się z zaburzeniami układu przedsionkowego, który bywa także potocznie nazywany układem równowagi. Bardzo często słyszy się o zaburzeniach błędnika, to właśnie on i nerw przedsionkowy tworzą ten układ.
Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?
- Schorzenia neurologiczne — zaburzenia związane z zawrotami głowy często towarzyszą takim chorobom jak stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu przedsionkowego, padaczka, migrena, guzy mózgu, schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Zawroty głowy często też pojawiają się u osób z zaburzeniami snu, depresją, zaburzeniami lękowymi
- Pourazowe — zawroty głowy mogą występować u osób po urazach głowy
- Schorzenia laryngologiczne — zaburzenia błędnika, uszkodzenia błędnika, zapalenie trąbki słuchowej, schorzenia ucha zewnętrznego, guz ucha środkowego
- Zaburzenia rytmu serca
- Niedociśnienie lub nadciśnienie
- Niedoczynność tarczycy
- Hipoglikemia
- Praca w dużym hałasie
- Okres ciąży
Co jeszcze może powodować zawroty głowy?
Kręcenie w głowie często jest też wynikiem zażywania niektórych leków, zwłaszcza w początkowej fazie. Należy pamiętać, że jeśli te objawy nie będą ustępować i będą się nasilać, to należy skonsultować się z lekarzem. Zawroty głowy mogą pojawić się w przypadku leków na migreny, depresję, antybiotyków oraz wielu innych. Zawsze przed stosowaniem warto zapoznać się z ulotką.
Szybka zmiana pozycji
Często dzieje się tak, że kiedy szybko zmieniamy pozycję, to pojawia się kręcenie i zawroty głowy. Zawroty głowy przy wstawaniu są związane ze spadkiem ciśnienia. Nie zaleca się szybkich i gwałtownych ruchów. Podczas wstawania najpierw na chwilę usiądźmy i dopiero wstańmy, unikajmy także częstego schylania się. Letnią porą mogą pojawić się też zawroty głowy od upałów, związane z osłabieniem i często odwodnieniem organizmu. Należy pamiętać, żeby letnią porą chronić głowę przed słońcem, pić dużo wody i jeśli to możliwe w godzinach, kiedy upał jest najmocniejszy zostać w domu.
Rodzaje zawrotów głowy
Nie zależnie od tego, jaka jest przyczyna oraz rodzaj zawrotów głowy, stanowią one nieprzyjemne dolegliwości, które utrudniają wiele prostych czynności, w efekcie czego bardzo często osoby z tym problemem, rezygnują z danych pasji, aktywności, życia społecznego. To z kolei może prowadzić do innych problemów — na przykład depresji. Dlatego warto poznać ich przyczynę, a dobrze dobrane leczenie pomoże się z tym uporać.
Jakie są rodzaje zawrotów głowy?
- Położeniowe zawroty głowy — z takimi dolegliwościami zmaga się wiele osób, dotyczy to ok. 20-40% wszystkich przypadków. Pojawiają się podczas ruchu, przy szybkim stawaniu, zmianie położenia. Takie kręcenie w głowie trwa na ogół kilkanaście sekund i ustępuje, czasem towarzyszą mu też nudności i wymioty, oczopląs.
- Spowodowane zaburzeniami układu naczyniowego i schorzeniami układu nerwowego — w przypadku zawrotów głowy, które są związane z chorobą niedokrwienną, często towarzyszą im problemy z mową, szumy w uszach, silne wymioty i mdłości.
Jak wygląda diagnostyka?
Poprawna diagnostyka jest bardzo ważna z punktu widzenia dobrania odpowiedniego leczenia. Bardzo ważny jest oczywiście wywiad lekarski, może się także zdarzyć, że lekarz poprosi o zapisywanie pory dnia i sytuacji, kiedy pojawiają się zawroty głowy. Poza samym wywiadem lekarz kieruje na badania diagnostyczne, wykonywane są także testy neurologiczne, laryngologiczne i okulistyczne. Jednak często do ustalenia przyczyny potrzebne są szczegółowe badania:
- Badania obrazowe — tomografia komputerowa, rezonans
- USG tętnic szyjnych
- EKG serca
- EEG
- Próby kaloryczne, które wykrywają problemy z błędnikiem.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie zawrotów głowy jest najprostsze, kiedy przyczyną wywołującą są skutki uboczne leków. Dzieje się tak bardzo często w przypadku leków przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, nasennych, rozszerzających naczynia krwionośne i innych. W tym przypadku wystarczy zmienić leki, a objawy takie jak kręcenie się w głowie same zaczną ustępować. O wiele trudniej jest, kiedy zawroty głowy mają inne pochodzenia. W takim przypadku wprowadzona zostaje terapia, która ma zwalczać chorobę, która je wywołuje. Dodatkowo zostaje wprowadzone też leczenie farmakologiczne, które ma pomóc w zmniejszeniu objawów i eliminacji zawrotów głowy.
Zawroty głowy i wymioty pojawiają się często także u kobiet przed okresem i dotyczą zmian hormonalnych. Zawroty głowy u nastolatków mogą mieć różne podłoże i wymagana jest dalsza diagnostyka, często dotyczą one zaburzeń depresyjnych. Na mocne zawroty głowy zalecane jest leczenie farmakologiczne, które pomoże w zwalczaniu i osłabieniu ich występowania. Kołowanie w głowie nie należy do przyjemnych uczuć, dlatego nie warto odkładać wizyty u lekarza, która pozwoli na ustalenie przyczyny oraz pomoże uporać się z dolegliwościami.