Co na zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego związany jest z nadpobudliwością jelita grubego. Objawy tego schorzenia są dość dokuczliwe, związane są nie tylko z bólem, ale także biegunkami i wzdęciami. To choroba, która także powoduje często wycofanie z życia społecznego, co może prowadzić do stanów depresyjnych. Jednak dobrze dobrane leczenie w tym przypadku przynosi bardzo dobre efekty.
Skąd się bierze zespół jelita drażliwego?
Istnieje kilka przyczyn, które prowadzą do tych dolegliwości. Bardzo często jest to związane z nie prawidłową motoryką jelit czy nadwrażliwością trzewną. Na zachorowanie są także narażone osoby, w których często występowały biegunki w wyniku infekcji. Sama choroba o wiele częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Często także samo schorzenie występuje rodzinnie.
Jakie są objawy?
Samo schorzenie polega na nieprawidłowej pracy jelita grubego, czyli zbyt szybkiego skurczenia i rozkurczania. W efekcie powoduje to dokuczliwe bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Bardzo często pojawia się także uczucie parcia na odbyt mimo małego wypróżnienia. To choroba dość wstydliwa, wiele osób, które na nią cierpi, wycofuje się z życia towarzyskiego i pojawiają się u nich stany depresyjne. Jeśli takie objawy u kogoś występują, nie ma co odkładać wizyty u lekarza. Leki na receptę takie jak Emanera, Debretin czy Mesopral mogą przynieść bardzo dobre efekty.
Jak wygląda leczenie?
W przypadku zespołu jelita drażliwego pierwszym krokiem jest postawienie dobrej diagnozy. Na podstawie wywiadu i badań lekarz najczęściej zaleca leczenie farmakologiczne. Leki w postaci tabletek takich jak np. Controloc 40 hamują wydzielanie kwasu solnego. Leczenie na ogół jest długotrwałe i warto zostawać pod stałą kontrolą lekarską. Nie warto wybierać domowych czy znalezionych w internecie sposobów leczenia. Sami możemy wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. W tym przypadku pomogą leki na receptę. Dobre preparaty stosowane w leczeniu to Helicid 20, IPP 20 czy Meteospasmyl.
Co można jeszcze zrobić?
Warto starać się unikać stresów, które mogą powodować zaburzenia pracy jelit i biegunki. W codziennej diecie też warto wybierać takie produkty, które nie powodują dodatkowych podrażnień. Używki takie jak alkohol także nie pomogą w leczeniu. Warto unikać napoi gazowanych, a dieta powinna być lekko strawna.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzedaży leków przez internet, zapewnia swoim użytkownikom teleporadę z możliwością otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.