Zespół złamanego serca – Zespół Takotsubo

Zespół złamanego serca (zespół Takotsubo, ang. broken heart syndrome) – kardiomiopatia indukowana stresem jest to choroba dotycząca głównie kobiet po 60 roku życia (sporadycznie mężczyzn), wywołana jest silnym stresem emocjonalnym (np. śmierć/utrata kogoś bliskiego, rozwód, nieszczęśliwa miłość) lub fizycznym powodująca nagłą ostrą niewydolność serca bez podłoża miażdżycowego. Zespół Takotsubo (złamanego serca) po raz pierwszy został […]
21 sierpnia 2020
"

Zespół złamanego serca (zespół Takotsubo, ang. broken heart syndrome) – kardiomiopatia indukowana stresem jest to choroba dotycząca głównie kobiet po 60 roku życia (sporadycznie mężczyzn), wywołana jest silnym stresem emocjonalnym (np. śmierć/utrata kogoś bliskiego, rozwód, nieszczęśliwa miłość) lub fizycznym powodująca nagłą ostrą niewydolność serca bez podłoża miażdżycowego.

Zespół Takotsubo (złamanego serca) po raz pierwszy został opisany przez Hikaro Sato w Japonii w 1990 roku. Tako-tsubo oznacza naczynie z wąska szyjką i szerokim dnem, służące do łowienia ośmiornic.

Objawy zespołu złamanego serca przypominają ostry zespół wieńcowy (zawał serca):

  1. Silny ból w klatce piersiowej;
  2. Duszność, objawy obrzęku płuc;
  3. Kołatanie serca;
  4. Omdlenie;
  5. Objawy wstrząsu kardiogennego;
  6. Nagłe zatrzymanie krążenia w mechanizmie migotania komór;
  7. Charakterystyczne zmiany w EKG dla OZW;
  8. Podwyższony poziom troponin sercowych (enzymów uszkodzenia mięśnia sercowego);

Rozpoznanie ustala się na podstawie charakterystycznego obrazu echokardiograficznego (USG serca). Choroba wymaga różnicowania z zawałem serca, o ostatecznym rozpoznawaniu decyduje koronarografia, w której obraz tętnic wieńcowych jest prawidłowy.

Leczenie zespołu złamanego serca jest objawowe, w większości przypadków rokowanie jest dobre, objawy kliniczne ustępują po krótkim czasie (2-3 tygodnie). Zmiany w zapisie EKG ustępują w czasie 6-12 miesięcy.

Zespół złamanego sera – Zespół Takotsubo jest chorobą zaliczaną do rzadkich schorzeń, jednak jej rozpoznawalność jest często istotnie zaniżona. Według National Heart Lung and Blood Institute szacuje się, że w 2007 r. 1,2 mln osób w Stanach Zjednoczonych miało zawał serca. Około 1–2,5 proc., tj. 12–30 tys. z tej grupy doświadczyło zespołu złamanego serca.

Co ciekawe nie tylko negatywne emocje mogą być czynnikiem wywołującym zespół złamanego serca. Choroba może być związana także z pozytywnymi emocjami tj. urodzinami potomka, ślubem, zwycięstwem ulubionej drużyny itp.

lek. Miłosz Kuświk

Zapraszam do konsultacji internistycznych online: https://www.e-medycy.pl/umow-wizyte-online/

Tako-tsubo (pułapki na ośmiornice) od których pochodzi nazwa zespołu

Zespół Takotsubo (złamanego serca)

Źródła:
Interna Szczeklika 2015;
https://pulsmedycyny.pl/zespol-zlamanego-serca-choroba-ktora-ludzaco-przypomina-zawal-971311

Powiązane artykuły

Przygotowanie do teleporady

Przygotowanie do teleporady

Przygotowanie do teleporady: Poza standardowymi danymi niezbędnymi do weryfikacji tożsamości pacjenta i wystawienia recepty, czy zwolnienia (imię, nazwisko, nr PESEL, numer telefonu, pełny adres z kodem pocztowym) ważne by przygotować listę dotychczas przyjmowanych...

Palce pałeczkowate

Palce pałeczkowate

Co to są palce pałeczkowate? Palce pałeczkowate (palce Hipokratesa, pałeczki dobosza) – objaw chorobowy polegający na przerośnięciu tkanki łącznej dystalnych (dalszych) części palców, któremu towarzyszy zgrubienie płytki paznokciowej tzw. paznokcie zegarkowate...

Konsultacja internistyczna online, jak się przygotować?

Konsultacja internistyczna online, jak się przygotować?

Konsultacja internistyczna online, jak się przygotować? Do konsultacji internistycznej online powinniśmy przygotować się tak samo jak do wizyty w “stacjonarnym” gabinecie lekarskim. Podstawą postawienia trafnej diagnozy jest odpowiednio zebrany wywiad lekarski (tzw...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *