Zwolnienie lekarskie jest wystawiane, aby pacjeńci mogli dojść do zdrowia. Samo L4 jest też podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. Jednak jeśli w czasie kontroli, pracownik ZUS-u nie zastał chorego w domu, było to podstawą do cofnięcia świadczenia. Jak zmieniły się przepisy?
Kontrola na zwolnieniu L4
Jednym z często popełnianych błędów, jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie, jest to, że pacjent podaje miejsce zameldowania, a nie to, gdzie będzie przebywał w jego trakcie. Takie pomyłki mogły być jednak poważne w skutkach, jeśli taki błąd nie został skorygowany w terminie, a pracownik ZUS-u go skontrolował i nie zastał, dawało to podstawę do cofnięcia zasiłku. Jednak pod koniec sierpnia te przepisy uległy zmianie, jak wyglądają teraz?
Wyjście tylko w uzasadnionych przyczynach
Osoba przebywająca na zwolnieniu mogła wyjść tylko w uzasadnionych przyczynach – jak zapewnienie podstawowych potrzeb (zakupy spożywcze, leki), czy wizyta u lekarza. Pracownik w czasie przebywania na zwolnieniu może zostać skontrolowany, jednak w świetle nowych przepisów, jeśli pracownik ZUS-u nie zastanie chorego pod adresem z L4, nie jest to powodem do zaniechania wypłaty zasiłku chorobowego.
Przestrzeń dla kombinatorów
Wielu pracodawców obawia się, że takie zmiany to spora przestrzeń dla tych, którzy będą nadużywać przebywania na zwolnieniu, nawet jeśli nie ma ku temu przesłanek. Bo teoretycznie – jeśli ktoś przebywający na L4 pojedzie w tym czasie na urlop czy nawet weekendowy wypad, to ZUS nie będzie o tym wiedział. Do tej pory było też tak, że jeśli pracownik na L4 nie stosował się do zaleceń o pozostaniu w domu, to była to też podstawa do zwolnienia takiej osoby. Jak więc będzie teraz? Nowy przepis, póki co to więcej pytań i niejasności, niż jasnych zasad.
L4 – kiedy trzeba dostarczyć?
Jeszcze dla przypomnienia – zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do pracodawcy w terminie do 7 dni. Co prawda, w dobie zwolnień elektronicznych, takie dane automatycznie trafiają zarówno do ZUS-u jak i do miejsca pracy, jednak zawsze warto się upewnić, czy dotarło. Zwolnienie czy to papierowe (bo jeśli system nie zadziała, może być wystawione) czy elektroniczne nie zwalnia pracownika z konieczności poinformowania przez pracownika o chorobie swojego pracodawcy.