Rozwój technologii ułatwia wiele aspektów życia codziennego. Pozwala to na liczne ułatwienia, możliwość zredukowania sporej liczby niepotrzebnych dokumentów, które do tej pory były tylko w wersji papierowej. Dotyczy to wielu branż, a mimo pierwotnych obaw, mało kto już sobie wyobraża funkcjonowanie w poprzednich modelach. Zmiany nie ominęły także kwestii związanej ze zwolnieniami lekarskimi.
L4 online i stacjonarnie – jak to działa?
Zwolnienie lekarskie online i stacjonarne może być wystawione podczas wizyty stacjonarnej, a także podczas teleporady czy wizyty online. Lekarz nie wystawia już zwolnienia w formie papierowej, zostało to tylko na awaryjne sytuacje, kiedy są problemy z systemem. Teraz lekarz wprowadza L4 do systemu, a samo zwolnienie trafia do ZUS, a stamtąd idzie także informacja do pracodawcy. To spore ułatwienie, bo wcześniej, papierową wersję zwolnienia należało dostarczyć do zakładu pracy. Wiązało się to często z koniecznością długiego dojazdu, a dla osłabionego chorującego było to sporym wyzwaniem. Zwolnienie online to też możliwość skorzystania ze specjalnego formularza, który wypełnia się online. Należy podać tam informacje o objawach, a na ich podstawie lekarz po analizie może wystawić takie [zwolnienie](https://www.e-medycy.pl/e-zwolnienie-l4/), nawet bez rozmowy czy wizyty.
Mniej błędów w zwolnieniach
Wystawiając elektroniczne L4 po wpisaniu do systemu numeru PESEL pacjenta, wyświetla się część danych. To nie tylko spore ułatwienie, ale też możliwość uniknięcia błędów, jak często pojawiały się na wypisanych drukach. Często też pojawiały się problemy z odczytaniem na nich informacji. Teraz wprowadzenie informacji na temat pacjenta, czasu zwolnienia zajmują tylko chwilę. Nie trzeba brać od lekarza zwolnienia w formie papierowej.
Czy lekarz widzi poprzednie L4 oraz wizyty u innych lekarzy?
W systemie lekarz ma wgląd do danych osobowych, informacjach o danych teleadresowych, a także innych ubezpieczonych członkach rodziny, jeśli ktoś korzysta z takiej opcji. Lekarz może także zobaczyć poprzednie L4, zarówno te, które już się skończyły, jak i te, które aktualnie trwają czy dopiero co się skończyły. Co ważne, lekarz będzie widział nie tylko zwolnienia wystawione przez siebie, ale też przez innych.
Wygodny podgląd
Skoro pacjent nie otrzymuje już L4 w formie papierowej, to czy może sprawdzić, czy zostało wystawione poprawnie lub ile trwa? Najlepszą opcją jest zalogowanie się do PUE ZUS lub Internetowego Konta Pacjenta. Ta druga opcja jest najlepsza, bo poza zwolnieniem pacjent ma tam też podgląd do zaleceń lekarza, e-recept, a nawet możliwość ustawienia przypomnienia o zażyciu leków. Pierwsza rejestracja do aplikacji zajmuje tylko moment, jest ona darmowa.
Szybki obieg dokumentów
Po wystawieniu zwolnienia trafia ono zarówno do [ZUS](https://www.zus.pl/) jak i pracodawcy. To nie tylko oszczędność sporej ilości papieru, ale także o wiele szybszy obieg ważnych dokumentów. Warto zawsze sprawdzić, czy zwolnienie nie zawiera błędów, jeśli się tak zdarzy, należy skontaktować się z lekarzem, który poprawi je w systemie.